Vânătoare de comori culturale
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

[b]Imi amintesc ca .....[/b]

2 participanți

In jos

[b]Imi amintesc ca .....[/b] Empty [b]Imi amintesc ca .....[/b]

Mesaj  cosmina Joi Feb 26, 2009 7:20 pm

Ce anume va trebui sa faceti ? !
Veti povesti " amintiri din copilarie" , amintiri ce au musai legatura cu tot ceea ce inseamna traditie , obiceiuri ..folclor ....lucruri ce odata va placeau, lucruri de care va amintiti cu drag... nostalgii..hai ca stiu ca ati inteles Wink

cosmina

Mesaje : 3
Data de înscriere : 26/02/2009

Sus In jos

[b]Imi amintesc ca .....[/b] Empty costumasul meu

Mesaj  cosmina Joi Feb 26, 2009 7:31 pm

m-a apucat nostalgia dupa costumul meu popular relativ recent . Ana avea o serbare la gradi si , evident , mama a imbracat-o in vechiul meu costum popular ( care inca arata impecabil). Pe langa emotia de a-mi vedea fiica purtand bucatica accea din ceea ce eu fusesem odata ( mare cantareata mare de muzica populara), pe langa faptul ca atunci mi se parea imensa ia aceea ,iar acu e atat de micuta , pe langa toate astea zic , mi-am amintit un cantec pe care il cantam atunci .. mocirita
mocirita cu tri foi
m-o cerut la mama doi
dupa cel frumos m-as duce
ca are gurita dulce
dupa cel frumos as mere
ca are gura de miere
du-te ,du-te fata me
dupa care t-o placea

ce chestie , ieri uram unele aspecte care tin de poporul asta ..inertia asta .. iar in clipa asta descopar ca mi-e drag , ca toate astea-s atat de frumoase.
mi-e dor de costumasul meu cu maneci infoiate , cusute cu ata rosie si neagra si mi-e dor de vremea mociritei Smile

cosmina

Mesaje : 3
Data de înscriere : 26/02/2009

Sus In jos

[b]Imi amintesc ca .....[/b] Empty a fost odata, acum 30 de ani.....

Mesaj  nicolrd Mier Mar 04, 2009 1:42 am

...costumul meu popular din copilarie a fost facut in clasa a III-a, cand admirabilul meu domn invatator, plecat acum putin dintre noi...,a avut curajul sa realizeze un dans popular cu vreo 10 perechi de copii crescuti la oras...au fost cautate materiale cu motive populare, s-au cumparat de la Timisoara si un grup de mamici.... incredibil si ireal de tinere, in amintirea mea...s-au pus pe cusut. Am avut un succes grozav pe scena Casei de Cultura din Anina, au cantat langa noi muzicanti adevarati. Fiica mea nu a apucat inca sa il poarte, dar la fiecare generatie de elevi am gasit cate o frumoasa codana care sa il imbrace cu diverse ocazii.
Tot din vremurile acelea de poveste m-am ales si cu un costum tiganesc de pomina, tot pentru un dans, UNIC, pe care nimeni nu cred ca va mai putea sa il puna in scena cum a facut-o DOMNUL INVATATOR GOSA IOSIF, ajutat si de DOAMNA lui,tot invatatoare ....Am cantat, am jucat tiganeste, aveam salbe de galbeni facuti de tata la strung sau din conserva de tomate....pe scena am spalat sticle in jurul unui foc real (la spirtiera...), am avut catel adevarat, o caruta micuta si am mancat mamaliga aburinda cu branza, ....INCREDIBIL!!! DAR REAL, MINUNAT SI NEATINS in memoria mea!!!

nicolrd

Mesaje : 5
Data de înscriere : 04/03/2009
Varsta : 54

Sus In jos

[b]Imi amintesc ca .....[/b] Empty Re: [b]Imi amintesc ca .....[/b]

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum